Menu Zamknij

Opieka nad grobami Poznań

Porządkowanie mogił, w których spoczywają bliscy zmarli (lub dalsi, których grobami jednak nie ma się kto opiekować) to niezwykle ważne zdanie. Chodzi tu nie tylko o to, że wypada, by na grobie był porządek, jest to również wyraz pamięci i szacunku dla zmarłych.

Opieka nad grobami w Poznaniu i wszelkich innych miejscowościach powinna być systematyczna, nie można robić generalnych porządków na mogile tylko i wyłącznie przed świętem zmarłych. Jest to konieczne także z tego względu, by nagrobek zachował się w dobrym stanie – trzeba go regularnie oczyszczać z wszelkich zabrudzeń, które z czasem mogą powodować korodowanie, a także odpowiednio konserwować, na przykład przez woskowanie. Niezbędne jest też usuwanie na bieżąco opadłych liści, śniegu i ozdób, które nie nadają się już do tego, by spoczywały na grobie. Trudno jednak wykonywać te czynności, gdy mieszka się w dużej odległości od grobów bliskich. Obecnie zwłaszcza jest to problem, gdy tak wiele osób mieszka za granicą. Wówczas z pomocą przychodzą firmy, których działalnością jest opieka nad grobami Poznań i inne duże miasta mają takich przedsiębiorstw wiele.

Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło „opieka nad grobami Poznań” można znaleźć wiele firm, które świadczą tego rodzaju usługi. Zdejmują one z barków swych klientów konieczność systematycznego dbania o mogiły i, co bardzo istotne, robią to nie tylko od święta, ale przez cały rok. W zakres takich usług wchodzą wszelkie czynności porządkowe, które mają na celu utrzymanie mogiły w nienagannym stanie (sprzątanie starych kwiatów i wypalonych zniczy, usuwanie liści, odśnieżanie), zabezpieczenie nagrobka przed niszczeniem, a także uporządkowanie terenu wokół grobu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, przedsiębiorstwa te świadczą również inne usługi, takie jak umieszczanie na grobie kwiatów i zniczy będących symbolem pamięci, a nawet oferują zamawianie mszy za dusze zmarłych. Jest to więc kompleksowa obsługa, znakomicie odpowiadająca wymaganiom osób zapracowanych i mieszkających daleko.

Serdecznie zapraszamy do współpracy osoby, które chcą zadbać o grób bliskiej osoby, gdyż opieka nad grobami jest bardzo ważnym elementem naszej kultury.

Usługa może być realizowana jednorazowo lub cyklicznie.

Przy wyborze odpowiedniego nagrobka przede wszystkim należy się kierować jego trwałością i tym, by jego pielęgnacja była jak najmniej skomplikowana. Decyzja o wyborze nagrobka wcale nie należy do łatwych, przede wszystkim ze względu na emocje, jakie towarzyszą przykrym wydarzeniom, związanym z odejściem bliskiej osoby. Nagrobki powinny w godny sposób upamiętniać zmarłego, więc nie warto na nich oszczędzać. Współcześnie Polacy najczęściej decydują się na nagrobki, które są osadzone na mogile ziemnej, przeznaczone dla jednej lub dwóch osób. Nieco rzadziej wykonuje się grobowce z przeznaczeniem dla całych rodów. Jeżeli zaś chodzi o materiał wykonania nagrobka to obecnie królują kamienie naturalne oraz lastryko. Mniej poleca się marmur, gdyż w polskim klimacie dość szybko może dojść do jego zniszczenia. Dość często spotkać można również nagrobki granitowe – szare, czarne, zielone oraz czerwone. Wybierając nagrobek należy sugerować się jego ceną, ale także własnym gustem. warto również uprzednio sięgnąć po informacje na temat firmy wykonującej tego typu usługi. Dobrym sposobem jest np. wsparcie się Internetem. Wpisując w przeglądarkę frazę np. „czyszczenie nagrobków Poznań” lub „wyszukiwarka grobów Poznań” otrzyma się wykaz najlepszych firm zajmujących się tego rodzaju działalnością w danym mieście.

Przy wykonywaniu czynności czyszczących nagrobek należy zwracać uwagę na to, że środki chemiczne niejednokrotnie potrafią zniszczyć kamień nagrobny. W związku z tym należy zwracać uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest nagrobek. Bardzo delikatnym, kruchym i narażonym na uszkodzenia materiałem jest piaskowiec. W czyszczeniu tego rodzaju nagrobka wystarczy zwykła woda, gdyż chemikalia mogą go znacznie uszkodzić. Doświadczeni kamieniarze zalecają, by o groby dbać cały rok, nie jedynie w przeddzień Święta Zmarłych. Najlepiej jest konserwować je dwa razy do roku, w tym przed rozpoczęciem sezonu zimowego (by zabezpieczyć je przed pękaniem na skutek mrozu) oraz letniego. Mycie nagrobków (myci nagrobków Poznań) oraz ich konserwacja związane są najczęściej po pierwsze z jego stanem, po drugie zaś z rodzajem kamienia z jakiego jest wykonany.

Do pielęgnacji nagrobków absolutnie nie można używać noża czy szczotki ryżowej. W przypadku nagrobków wykonanych z lastryko z pewnością pozostanie na nich niemożliwa do usunięcia rysa. Dobrze jest myć grób za pomocą wody, z odrobiną środka czyszczącego. Należy jednak pamiętać o ich dokładnym spłukaniu po wykonaniu całej czynności czyszczącej. Świetnym pomysłem na przedłużenie świeżości oraz czystości płyty nagrobnej jest jej woskowanie. Wpływa to na wolniejsze wchłanianie się brudu w płytę nagrobkową.

  • Oprócz skorzystania z pomocy firmy zajmującej się profesjonalnie opieką nad grobami (opieka nad grobami Poznań, opieka nad grobami w Poznaniu) mycie grobów (mycie grobów Poznań) można wykonywać samemu, za pomocą tzw. domowych sposobów. Przede wszystkim nie zaleca się natłuszczania nagrobka, szczególnie w przypadku nagrobków wykonanych z granitu, a to dlatego, że kamień w tym przypadku musi oddychać. Mycie grobów z granitu nie powinno również polegać na pastowaniu, gdyż wówczas osiąga się efekt przylepiania brudu i kurzu, co można potem usunąć jedynie za pomocą ostrych przedmiotów uszkadzających płytę. W związku z powyższym sprzątanie grobów granitowych najlepiej przeprowadza się jedynie za pomocą gorącej wody, z bardzo delikatnymi środkami np. zmiękczaczami, które są używane do tkanin albo też po prostu płynu do mycia naczyń. Tak więc czyszczenie nagrobków powinno odbywać się w sposób bardzo delikatny. Często na nagrobkach pojawia się plama z wosku, ze znicza stawianego np. podczas Święta Zmarłych. Taką plamę najlepiej jest usuwać za pomocą chlorku metylenu oraz soku z cytryny. Przeprowadzając taką czynność nie można zapomnieć o gumowych rękawiczkach, szczoteczce i ściereczkach. Sok z cytryny należy używać zazwyczaj przed używaniem jakiegokolwiek detergentu. Jeżeli przetarcie nagrobka za jego pomocą nie przyniesie rezultatów wówczas należy sięgnąć po mocniejszy preparat, pamiętając o dokładnym spłukaniu nawierzchni. Z kolei rdzę na nagrobku można usunąć przy pomocy sody oczyszczonej z wodą utlenioną, w taki sposób by tego rodzaju mieszanka osiągnęła postać gęstej pasty. Po uzyskaniu takiej konsystencji należy wcierać pastę na grób przy pomocy szczoteczki. Czynnością kończącą cały proces jest zmycie nagrobka za pomocą ciepłej wody i osuszenie go szmatką. Jeżeli zaś stosuje się jakiekolwiek środki czyszczące marmur wówczas należy konserwować nagrobek za pomocą preparatów na bazie wosku bądź też żywicy. Opieka nad grobami nie jest więc czynnością prostą. Wymaga znajomości materiału oraz detergentów, a także sporo cierpliwości i konsekwencji.

Źródła:
1. https://polskieinformacje.pl/index.php/2018/04/05/wybrac-nagrobek-poradnik/
2. https://www.se.pl/wiadomosci/polska/5-domowych-sposobow-na-czysty-nagrobek-przed-dniem-wszystkich-swietych-aa-fVao-1iJJ-iE2k.html

Zamów
usługę

0
    0
    Twoje zamówienie
    Twój koszyk jest pustySprawdź usługi